Projekti


leto 2023
»SKRIVNOSTI LESENEGA KOVČKA«         
Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici

Z raziskovalnim projektom »SKRIVNOSTI LESENEGA KOVČKA« smo se  tako kot že vrsto preteklih tudi letos pridružili Dnevom evropske kulturne dediščine, katerih tema je bila »Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici«.

Ko smo se odločali za omenjeni projekt in izdajo istoimenske knjige smo imeli v mislih malo drobno knjižico s predstavitvijo ene same obrti skozi več generacij. Ko pa je delovna skupina, imenovana v mesecu aprilu  v sestavi: Ivanka Bratovič, Irene Štembergar, Marije Gaberšnik in Nije Šircelj,  na podlagi vsebinske zasnove začela z raziskovanjem, zbiranjem, urejanjem in pisanjem prispevkov, je nastala  zanimiva, prečudovita in obsežna knjiga o dediščini, ki vključuje tradicionalne obrti in gospodarske veščine ter znanja in prakse povezane z lesom, dopolnjena z današnjim novim znanjem, novo ustvarjalnostjo, umetnostjo in novim oblikovanjem. K sodelovanju so povabile vse člane univerze. Bil je presenetljiv odziv. Veliko jih je posredovalo svoje zanimive zgodbe, nekateri pa so predlagali osebe-informatorje z zanimivimi zgodbami in spomini. Vse to je napisano v knjigi, ki vam jo sedaj tudi predstavljamo.

Knjiga je nastala s prostovoljnim delom članov univerze in zunanjih udeležencev-informatorjev. Prispevke je zabeležilo 17 avtorjev. Podatke je posredovalo 33 pripovedovalcev. Opisanih je 55 prispevkov. Knjiga je opremljena z več kot 220 fotografijami. Fotografijo za naslovno stran je prispeval Andrej Udovič.

Ob zaključku projekta je bila knjiga, ki bo bogato lokalno dediščino ohranila tudi za naše zanamce, predstavljena tudi širši javnosti.Ob tej priložnosti so bili razstavljeni tudi nekdanji in sedanji mizarski pripomočki, leseni predmeti iz preteklosti ter današnji uporabni ali okrasni predmeti. Predmete je prispevalo štirinajstih razstavljavcev.


leto 2023
KRUH NAS POVEZUJE  

V projektu »Kruh nas povezuje« je Univerza za tretje življenjsko obdobje Ilirska Bistrica izdala lično knjižico z enakim naslovom. Oblikovali smo nov študijski program K(r)uharije, ki  bo vključen v program izobraževanja novega študijskega  leta 2023/2024.

Simon Urbančič. s.p. je v okviru projekta nabavil konvekcijsko pečico za peko kruha, aparat za gnetenje kruha in kogeneracijsko peč za soproizvodnjo električne in toplotne energije.

Osnovna šola Miroslava Vilharja Postojna je nabavila opremo za gospodinjsko učilnico oziroma za ureditev kuhinjskega otoka, ki je namenjen uporabi učencem s posebnimi potrebami.
Društvo Vascom,  Zavod za informiranje in videoprodukcijo, Pivka, ki je skrbel za promocijsko aktivnost pri izvajanju projekta, pa je pripravil več petnajstminutnih televizijskih reportaž o projektnih aktivnostih ter posnel dokumentarni film, v katerem so prikazane lokalne zgodbe  v zvezi z mlini, žiti, običaji, pripravo in uživanjem kruha nekoč  in bil 15.6.2023 premierno predstavili v Domu na Vidmu v Ilirski Bistrici.

Projektje bil izbran na podlagi javnega poziva za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS med Snežnikom in Nanosom v letu 2021-2023, ki se financirajo iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Nosilni partner projekta je bilo društvo VASCOM, Zavod za informiranje in videoprodukcijo Pivka, pridruženi partnerji pa so bili Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Ilirska Bistrica, Simon Urbančič, s.p. in Osnovna šola Miroslava Vilharja Postojna.

Povezali smo se, ker smo prepoznali izkušnje in potrebe posameznega partnerja in skupne cilje pri razvoju novih storitev in programov. V okviru univerze se je razvil nov študijski program K(r)uharije. Program vključuje zgodbe o žitu in kruhu skozi čas, običaje, vezane na pripravo in uživanje kruha, odnos do kruha nekoč in danes, delavnice peke kruha iz različnih vrst moke.

V tem času je bil izveden praktični del peke kruha, ki je potekal v Gostilni pri Matetu, katere lastnik je Simon Urbančič in je v okviru projekta nabavil opremo za pripravo testa in peko kruha. Z njim smo sodelovali tudi pri razvoju nove turistične storitve, doživljajske delavnice priprave kruha za turiste, ki iščejo storitve in produkte, ki zagotavljajo edinstveno izkušnjo in nagovarjajo čustva. Delavnice, pri katerih zaživijo vsi čuti, bodo podprte tudi s pripovedovanjem zgodb o pripravi kruha nekoč, o obstoju mlinov na tem območju, običajih in navadah, drugih zanimivostih ter ogleda mlinov (Hodnikov, Novakov mlin), vasico Malni idr. 

Pri pilotni izvedbi novega študijskega programa je bilo organiziranih pet delavnic peke kruha. V štiri delavnice smo vključili otroke s posebnimi potrebami podružnične šole Osnovne šole Miroslava Vilharja Postojna, ena delavnica peke kruha iz kvašenega testa različnih vrst moke pa je bila organizirana za članice univerze. Učencem je bil predstavljen gostinski poklic: natakar, kuhar in pek.  Otroci pa so se preizkusili  v postavljanju pogrinjkov.