leto 2016
Izginjajoča znanja – od sadja do mošta
Tema projekta je »Dediščina okoli nas«. Izpostavljen je bil pomen varovanja in ohranjanja kulturne dediščine ter ozaveščanje mladih in manj mladih.
Omenjena tema nam je dala priložnost, da smo opozorili na izginjajočo dediščino, zato smo naš projekt poimenovali Izginjajoča znanja – od sadja do mošta. Skupina Spoznavajmo svet in domovino je k sodelovanju povabila vaščane Nove vasi (Smrdeč), ki šteje 10 hiš in 8 stalnih prebivalcev, ter Krajevno skupnost Novokračine.
Vsaka enota kulturne dediščine, ki je poškodovana ali uničena, bi bila izgubljena, če je ne bi obnovili. Prav zato smo se odločili, da spodbudimo vaščane Nove vasi pri Jelšanah, da obnovijo staro skupno leseno napravo za trtje sadja in stiskalnico ali prešo, s skupnim imenom vinta.
Novovaščani so skoraj izgubljeno snovno dediščino – vinto, ki je nazadnje delovala pred več kot štirimi desetletji, ponovno usposobili. Izginjajoča že skoraj pozabljena znanja (izbira ustreznega materiala, obdelava materialov, montaža naprav, stiskanje mošta) so obudili in jih ob skupnem delu prenesli na mlade vaščane ter jim jih izročili v trajno varstvo. Dokazali so, da je tudi majhna skupnost sposobna velikih dejanj in potrdili, da je v slogi moč. Njihovi rezultati so bogato dokumentirani s fotografijami. Informatorji so s pričevanji obudili pomen sadjarstva v preteklosti naše deželice.
1. oktobra 2016, prav na dan začetka Dnevov evropske kulturne dediščine in Tedna kulturne dediščine, smo po krajši pr ireditvi vinto pognali in iz nje je pritekel mošt. Ob tej priložnosti smo izdali tudi publikacijo, ki je rezultat skupnih prizadevanj Smrdejcev in Društva Univerze za tretje življenjsko obdobje Ilirske Bistrice in trajni dokument o starih znanjih, praksah in napravah v sadjarstvu na skrajnem južnem robu narodnostnega ozemlja