leto 2017
Voda – od mita do arhitekture: Tječe, tječe bistra uoda
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije se je leta 2017 pridružil skupni evropski temi, posvečeni naravi, na temo »Voda – od mita do arhitekture«.
Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Ilirska Bistrica je tudi v tem letu, in sicer že četrto leto, sodelovalo v projektu Dnevi evropske kulturne dediščine, na temo »Tječe, tječe bistra uoda«.
V projekt smo se vključili, ker ne dovolimo, da vodni viri, ki so del naše kulturne in naravne dediščine, tonejo v pozabo. Zavedamo se, da je potrebno stalno skrbeti za ohranjanje, oživljanje in obnavljanje kulturne dediščine. Na srečanjih skupine Spoznavajmo svet in domovino pa smo žal ugotovili, da je velika večina vodnih virov iz preteklosti porušenih, zaraščenih in celo uničenih.
S številnimi vodnimi viri, ki so jih koristili v preteklosti in so zgodovinskega pomena, saj kot pomniki pričajo o življenju naših prednikov, se je seznanila tudi prej omenjena študijska skupina. Člani skupine so obiskali kraje naše občine, kjer so spoznali pomen rek, potokov, akumulacijskih jezer, se srečali s kulturno in naravno dediščino pomembnih vodnih virov, kot so izviri, kali, studenci, vodnjaki, z mlini in žagami, napajališči, perišči, se seznanili z ledenicami in apnenicami.
Slišali so razne pripovedi o zdravilni vodi in mitoloških bitjih, legende, bajke in ljudske pesmi.
Spoznali so, da je voda tudi vir umetniškega navdiha slikarjem, pesnikom, pisateljem, skladateljem. O vsem tem smo zapisali in s fotografijami opremili tudi istoimensko publikacijo, ki je bila javnosti predstavljena 1. oktobra 2017 na zaključni prireditvi DEKD v vasici Podtabor.