leto 2020
KOČICA – TEPEMOK – knjiga

Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Ilirska Bistrica in Osnovna šola Dragotina Ketteja sta izdali pravljico »KOČICA – TEPEMOK« v slovenskem in ruskem jeziku. Pravljico so iz ruščine prevedli člani študijske skupine ruskega jezika, katero vodi mentorica Meta Frank. Ilustracije so ustvarili učenci osnovne šole. Ob izdaji pravljice so učenci osnovne šole nameravali predstaviti širši javnosti tudi istoimensko igrico. Na osnovni šoli kot tudi na univerzi pa je bila predvidena razstava vseh slik, ki so jih na omenjeno temo narisali številni učenci osnovne šole, žal pa je koronavirus preprečil vse nadaljnje aktivnosti.

leto 2020
RAZVOJ MODELA ZA IZVAJANJE DNEVNIH OBLIK BIVANJA NA KMETIJI
Mnogi se še spomnijo, da so včasih na kmetijah živele skupaj različne generacije in vsaka na svoj način prispevale k dinamiki gospodinjstva. Čeprav starejši niso mogli več kot nekdaj sodelovati pri vsakodnevnih opravilih, so vseeno ostali del družine, preživljali čas z vnuki ali pa poskrbeli za lažja opravila. Sodoben način življenja je to korenito spremenil, se pa zaradi staranja prebivalstva in slabšanja pogojev za življenje starejših, ki se pogosto srečujejo z izoliranostjo in osamljenostjo, ponovno pojavlja težnja, da bi kmetije postale prostor za medgeneracijsko druženje.
Na kakšen način bi lahko kmetije odprle svoja vrata za dnevno bivanje starejših, smo preverjali v okviru dvoletnega projekta »Razvoj modela za izvajanje dnevnih oblik bivanja na kmetiji«, ki se je zaključil letos novembra.
Projekt je vzpostavil pogoje za začetek izvajanja storitev dnevnih oblik bivanja starejših na kmetiji. S sofinanciranjem Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in sodelovanjem Društva Univerza za tretje življenjsko obdobje iz Ilirske Bistrice je bil preizkušen tudi v praksi. V projektu so sodelovali štirje partnerji – Kmetija Volk s Suhorja, Kmetija Faturjevi iz Drskovč, Dom upokojencev Izola in Kmetija Jernejevi iz Slavinj (s postojnskega območja).
Skupina naših članic je bila pri realizaciji tega projekta ob obiskih kmetije Jernejevi iz Slavinj in kmetije Volk na Suhorju vključena v nekatera kmečka opravila primerna za starejše, ki so še samostojni in ne potrebujejo celodnevne oskrbe,
Projekt ocenjujemo kot zelo dober in inovativen. Je zelo dobra ideja za preživljanje dnevnega varstva starejših organiziranega kot pomoč na kmetiji, saj ugotavljamo, da je v našem predvsem mestnem okolju, veliko starejših osamljenih, brez pomoči, živečih v stanovanjskih blokih, kjer sosed ne pozna soseda, si pa želijo druženja in vključitev v njim primerne aktivnosti, saj bi na tak način pripomogel k aktivnemu preživljanju vsakdanjika, čim daljši samostojnosti posameznika v svojem domačem okolju, razbremenitev svojcev in bi bistveno prispeval k boljšemu preživljanju jeseni njihovega življenja.
Skupina ugotavlja da:
- so v to obliko dnevnega varstva lahko vključene le starejše osebe, ki so še dokaj samostojne in zdrave
- je to varstvo lahko vsak dan, lahko pa tudi samo dan ali par dni na teden
- bi glede na finančno situacijo in razmere starejših morala biti storitev dnevnega varstva brezplačna
- je uporabnikom v času dnevnega varstva zagotovljena prehrana (zajtrk, malica, kosilo); če bi bila plačljiva je cena minimalna
- bi moralo biti dnevno varstvo na kmetiji organizirano v domačem kraju oziroma blizu doma uporabnika, saj prevoz predstavlja precejšnjo oviro za uporabnike te storitve
- bi moral biti uporabnikom zagotovljen brezplačni prevoz
- bi storitve dnevnega varstva na kmetiji in prevoza morala sofinancirati oziroma subvencionirati država ali lokalna skupnost.


